Edukacja w województwie zachodniopomorskim na wysokim poziomie
Edukacja w województwie zachodniopomorskim na wysokim poziomie

Edukacja w województwie zachodniopomorskim na wysokim poziomie

Opublikowany

Drony, fale tsunami, mikro światy, konstrukcje hydrauliczne i warsztaty zapachowe – to główne atrakcje pierwszego w tym roku Festiwalu Naukowego E(x)plory. Oprócz wydarzeń towarzyszących młodzi naukowcy, autorzy najlepszych projektów ze świata nauki i technologii będą walczyć o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Jednym z partnerów festiwalu jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, który wspiera placówki edukacyjne i umożliwia uczniom rozwój naukowy. Wydarzenie odbędzie się 23 lutego w Technoparku Pomerania w Szczecinie.

Wysoki poziom kształcenia oraz możliwość podnoszenia kompetencji i zdobywania kwalifikacji przez całe życie są niezbędne z punktu widzenia potrzeb i wymagań rynku pracy. Dlatego tegoroczna edycja Festiwalu Naukowego E(x)plory otrzymała wsparcie od Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, którego celem jest podnoszenie kompetencji uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z zakresu ICT, nauk matematyczno-przyrodniczych i języków obcych. W ramach realizacji hasła „indywidualne podejście do ucznia” dostępne są środki na zakup sprzętu specjalistycznego, pomocy dydaktycznych, organizowanie i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz na realizowanie programów stypendialnych. Szkoły mogą być wyposażane w nowoczesny sprzęt, materiały i pomoce dydaktyczne zwłaszcza w mobilny sprzęt komputerowy.

Województwo Zachodniopomorskie, które jest jednym z gospodarzy Festiwalu Naukowego E(x)plory przeznaczyło na projekty edukacyjne 80 milionów euro z RPOWZ. W ramach tej kwoty do 2023 roku wspartych zostanie ponad 7300 nauczycieli i prawie 20 000 uczniów (w tym, w ramach staży i praktyk zawodowych); w pozaszkolnych formach kształcenia weźmie udział ok. 12 000 osób. Prawie 21 000 osób w wieku 25 lat i więcej zostanie objętych wsparciem.

Szczegóły, w tym informacje nt. rodzajów beneficjentów, którzy mogą składać wnioski, typów projektów oraz harmonogramy naborów i telefony do punktów kontaktowych – na stronie www.rpo.wzp.pl
Ciag_z_EFSiI_poziom_kolor.jpg
Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która już po raz czwarty organizuje regionalną edycję konkursu w Szczecinie. Gospodarzami są: Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecina oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs Naukowy E(x)plory składa się z trzech etapów. Pierwszym jest zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza. W tym roku zgłoszono blisko 160 projektów, a 120 przeszło do drugiego etapu – regionalnych eliminacji w 4 miastach w całej Polsce (Szczecin, Wrocław, Bydgoszcz, Podzamcze k. Kielc). Do regionalnego etapu Konkursu Naukowego w Szczecinie zakwalifikowało się 20 projektów, z tego aż 8 z województwa zachodniopomorskiego. Młodzi naukowcy będą rywalizować omiejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich. Więcej na www.explory.pl
Explory

Na Regionalnym Festiwalu Explory z przedmiotów, które można znaleźć w domu zrobimy... Hydrauliczne ramię robota! 🤖 Warsztat dla młodych domowych konstruktorów poprowadzi Koło Naukowe Konstruktor z Politechniki Warszawskiej :) Chcesz do nas dołączyć? Zapisz się już dziś! Polecamy tym bardziej, że warsztat poprowadzi m.in. Michał Józef Ratajczak - jeden z naszych laureatów! Szczegóły: http://bit.ly/Explory2018-Szczecin

Fundacja Zaawansowanych Technologii (FZT) powstała w 2011 roku w odpowiedzi na potrzeby wywołane rozwojem rynku technologicznego oraz przemianami społeczno-gospodarczymi XXI wieku. Od tego czasu z sukcesem wspiera przedsiębiorczość, komercjalizację najnowszych technologii oraz popularyzuje naukę w Polsce i na świecie. Więcej na www.fzt.org.pl.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

IP_Festiwal_Szczecin_Urząd Marszałkowski.docx

docx | 210 KB

Pobierz
goda_20170317_1988.jpg

grafika | 3,07 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Polscy biolodzy i chemicy na największych w Europie Międzynarodowych Targach dla młodych innowatorów

temu

16 lipca w Gdyni rozpoczną się targi dla najzdolniejszych młodych naukowców z całego świata – MILSET Expo Sciences Europe (ESE). Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Wśród wystawców między innymi twórcy innowacyjnych rozwiązań z zakresu biologii, chemii czy medycyny. 
Największe europejskie targi naukowe w Gdyni zakończone

temu

MILSET Expo Sciences Europe (ESE) to największe w Europie targi dla młodych innowatorów, które po raz pierwszy odbyły się w Polsce. Do Gdyni zjechało 300 uczestników z 27 krajów z całego świata. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii a gospodarzem Gdynia – miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
Trwają największe w Europie międzynarodowe targi dla młodych innowatorów

temu

Expo Sciences Europe (ESE) to organizowane od ponad 20 lat największe w Europie targi dla młodych innowatorów. Jest to pierwsza edycja wydarzenia w Polsce! Organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a gospodarzem Gdynia – miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
Gdynia gospodarzem największych w Europie Międzynarodowych Targów dla młodych innowatorów

temu

MILSET Expo Sciences Europe 2018 to największe organizowane w Europie targi dla młodzieży zainteresowanej nauką i technologią, mające ponad 20-letnią tradycję. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Polsce. Jego gospodarzem została Gdynia -miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom, a organizatorem - Fundacja ZaawansowanychTechnologii. W programie targów między innymi: możliwość poznania różnorodnych projektów naukowych młodzieży z całego świata, nowinki technologiczne, wynalazki i ciekawostki ze świata nauki.