Znamy finalistów Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie!
Znamy finalistów Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie!

fot. Krystian Pakieła (Vidoq)

Znamy finalistów Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie!

Za nami pierwsza edycja Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory, podczas którego młodzi naukowcy walczyli o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Akredytację do kolejnego etapu otrzymało 6 projektów. Ich autorzy i autorki pojadą na finałowe rozgrywki do Gdyni. Wydarzenie odbyło się 23 lutego w Technoparku Pomerania w Szczecinie.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która już po raz czwarty zorganizowała regionalną edycję konkursu w Szczecinie. Gospodarzami byli: Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecina oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

To, że jesteście na Festiwalu Naukowym E(x)plory jest dużym wyróżnieniem. Oprócz Waszej ciężkiej pracy warto wspomnieć o opiekunach naukowych, którzy potrafią wydobyć z Was energię i zachęcić do pracy. Zdobycie mentora i odpowiedniego wsparcia jest bowiem kluczem do sukcesu. Dzisiaj wszyscy jesteście zwycięzcami!

mówił chwilę przed wręczeniem nagród Krzysztof Barczyk, Dyrektor Gabinetu Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Festiwal Naukowy E(x)plory to wyjątkowy moment, w którym młodzi naukowcy mają szansę spotkać się z rówieśnikami mającymi podobny sposób myślenia, są odważni i gotowi na wyzwania intelektualne. Nie bójcie się marzyć, warto marzyć!

komentował Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

W Regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie wzięło udział 20 projektów, z czego aż 8 z województwa zachodniopomorskiego. W tegorocznych rozgrywkach do kolejnego etapu przeszło 6 następujących projektów:

- Adrianna Wojtyna autorka projektu „Detekcja bakterii E.coli z zastosowaniem biosyntezowanych nanocząstek srebra jako podłoży w powierzchniowo Wzmocnionej Spektroskopii Ramana”;
- Natalia Kempa, Błażej Smorawski, Anna Kuźmińska autorzy projektu „Jak pomóc mizofonikom, czyli fizyka w służbie medycyny”;
- Kamila Splinter autorka projektu „Rekrystalizacja - zwiększenie potencjału wykorzystania siarczanu żelaza”;
- Anna Skierska autorka projektu „Wpływ różnych właściwości biologiczno -chemicznych na efektywność nanokrystalicznych ogniw słonecznych”;
- Agata Sława Momot autorka projektu „Wpływ drewnojadów (Zophobas morio) na biodegradację różnych rodzajów styropianu”;
- Jan Kisielnicki autor projektu „Muzyczna Cewka Tesli”.

To oni pojadą na finał Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam młodzi naukowcy powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich. 

Nie ukrywam, że z roku na rok jest coraz trudniej, ponieważ projekty startujące w Konkursie Naukowym E(x)plory są coraz lepsze. Nagrodziliśmy 6 projektów jednak każdy z uczestników wydarzenia jest zwycięzcą! Gratuluję finalistom, a tym którzy w tym roku nie zakwalifikowali się do krajowego finału Konkursu w Gdyni życzę powodzenia za rok. 

Ewa Stachowska, przewodnicząca jury regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie.

Więcej o projektach finałowych na stronie www.explory.pl.
Załączniki

Pobierz wszystkie

IP_podsumowanie_Szczecin_1.03.2018.docx

docx | 243 KB

Pobierz
FINALIŚCI_Szczecin_2018.docx

docx | 1020 KB

Pobierz
fot. Krystian Pakieła (Vidoq).jpg

grafika | 1,68 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zbliża się Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory

Antybiotyki pod lupą, warsztaty konstruktorskie oraz dyskusja sportowo-naukowa z himalaistami - Arturem Małkiem i Maciejem Bedrejczukiem, to tylko niektóre atrakcje Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni i jest częścią największego święta pasjonatów nauki i innowacji - Gdynia E(x)plory Week. 
Czy każdy uczeń potrzebuje mistrza? VII Kongres E(x)plory już 24 października w Gdyni

W dniach 24-25 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbędzie się VII edycja Kongresu E(x)plory. W tym roku tematem przewodnim będzie mentoring, a tytuł wydarzenia to „Mentoring. Czy każdy uczeń potrzebuje mistrza?”. Wydarzenie łączy innowatorów, startupy, inwestorów i biznes.  
Młodzi naukowcy szukają rozwiązań na problemy społeczeństwa

Czytnik skali szarości dla niewidomych, rowerowy skaner jakości powietrza czy system bezpiecznej kąpieli dla osób starszych – to wybrane projekty biorące udział w tegorocznym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Autorów aż 35 innowacyjnych pomysłów, będzie można spotkać na Gdynia E(x)plory Week - święcie pasjonatów nauki i innowacji, które odbędzie się w dniach 24-26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.
Zbliża się największe święto pasjonatów nauki i innowacji!

W dniach 24-26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się kolejna edycja największego święta pasjonatów nauki i innowacji - Gdynia E(x)plory Week. W programie Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory, który wyłoni najzdolniejszych młodych naukowców, otwarte warsztaty i pokazy naukowe dla szkół w ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz panele dyskusyjne i wykłady zudziałem przedstawicieli biznesui instytucji rządowych w ramach VII Kongresu E(x)plory.  
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.