Znamy finalistów Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie!
Znamy finalistów Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie!

fot. Krystian Pakieła (Vidoq)

Znamy finalistów Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie!

Opublikowany

Za nami pierwsza edycja Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory, podczas którego młodzi naukowcy walczyli o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Akredytację do kolejnego etapu otrzymało 6 projektów. Ich autorzy i autorki pojadą na finałowe rozgrywki do Gdyni. Wydarzenie odbyło się 23 lutego w Technoparku Pomerania w Szczecinie.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która już po raz czwarty zorganizowała regionalną edycję konkursu w Szczecinie. Gospodarzami byli: Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecina oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

To, że jesteście na Festiwalu Naukowym E(x)plory jest dużym wyróżnieniem. Oprócz Waszej ciężkiej pracy warto wspomnieć o opiekunach naukowych, którzy potrafią wydobyć z Was energię i zachęcić do pracy. Zdobycie mentora i odpowiedniego wsparcia jest bowiem kluczem do sukcesu. Dzisiaj wszyscy jesteście zwycięzcami!

mówił chwilę przed wręczeniem nagród Krzysztof Barczyk, Dyrektor Gabinetu Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Festiwal Naukowy E(x)plory to wyjątkowy moment, w którym młodzi naukowcy mają szansę spotkać się z rówieśnikami mającymi podobny sposób myślenia, są odważni i gotowi na wyzwania intelektualne. Nie bójcie się marzyć, warto marzyć!

komentował Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

W Regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie wzięło udział 20 projektów, z czego aż 8 z województwa zachodniopomorskiego. W tegorocznych rozgrywkach do kolejnego etapu przeszło 6 następujących projektów:

- Adrianna Wojtyna autorka projektu „Detekcja bakterii E.coli z zastosowaniem biosyntezowanych nanocząstek srebra jako podłoży w powierzchniowo Wzmocnionej Spektroskopii Ramana”;
- Natalia Kempa, Błażej Smorawski, Anna Kuźmińska autorzy projektu „Jak pomóc mizofonikom, czyli fizyka w służbie medycyny”;
- Kamila Splinter autorka projektu „Rekrystalizacja - zwiększenie potencjału wykorzystania siarczanu żelaza”;
- Anna Skierska autorka projektu „Wpływ różnych właściwości biologiczno -chemicznych na efektywność nanokrystalicznych ogniw słonecznych”;
- Agata Sława Momot autorka projektu „Wpływ drewnojadów (Zophobas morio) na biodegradację różnych rodzajów styropianu”;
- Jan Kisielnicki autor projektu „Muzyczna Cewka Tesli”.

To oni pojadą na finał Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam młodzi naukowcy powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich. 

Nie ukrywam, że z roku na rok jest coraz trudniej, ponieważ projekty startujące w Konkursie Naukowym E(x)plory są coraz lepsze. Nagrodziliśmy 6 projektów jednak każdy z uczestników wydarzenia jest zwycięzcą! Gratuluję finalistom, a tym którzy w tym roku nie zakwalifikowali się do krajowego finału Konkursu w Gdyni życzę powodzenia za rok. 

Ewa Stachowska, przewodnicząca jury regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie.

Więcej o projektach finałowych na stronie www.explory.pl.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

IP_podsumowanie_Szczecin_1.03.2018.docx

docx | 243 KB

Pobierz
FINALIŚCI_Szczecin_2018.docx

docx | 1020 KB

Pobierz
fot. Krystian Pakieła (Vidoq).jpg

grafika | 1,68 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Największe europejskie targi naukowe w Gdyni zakończone

temu

MILSET Expo Sciences Europe (ESE) to największe w Europie targi dla młodych innowatorów, które po raz pierwszy odbyły się w Polsce. Do Gdyni zjechało 300 uczestników z 27 krajów z całego świata. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii a gospodarzem Gdynia – miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
Trwają największe w Europie międzynarodowe targi dla młodych innowatorów

temu

Expo Sciences Europe (ESE) to organizowane od ponad 20 lat największe w Europie targi dla młodych innowatorów. Jest to pierwsza edycja wydarzenia w Polsce! Organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a gospodarzem Gdynia – miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
Polscy biolodzy i chemicy na największych w Europie Międzynarodowych Targach dla młodych innowatorów

temu

16 lipca w Gdyni rozpoczną się targi dla najzdolniejszych młodych naukowców z całego świata – MILSET Expo Sciences Europe (ESE). Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Wśród wystawców między innymi twórcy innowacyjnych rozwiązań z zakresu biologii, chemii czy medycyny. 
Gdynia gospodarzem największych w Europie Międzynarodowych Targów dla młodych innowatorów

temu

MILSET Expo Sciences Europe 2018 to największe organizowane w Europie targi dla młodzieży zainteresowanej nauką i technologią, mające ponad 20-letnią tradycję. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Polsce. Jego gospodarzem została Gdynia -miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom, a organizatorem - Fundacja ZaawansowanychTechnologii. W programie targów między innymi: możliwość poznania różnorodnych projektów naukowych młodzieży z całego świata, nowinki technologiczne, wynalazki i ciekawostki ze świata nauki.