Polscy biolodzy i chemicy na największych w Europie Międzynarodowych Targach dla młodych innowatorów
Polscy biolodzy i chemicy na największych w Europie Międzynarodowych Targach dla młodych innowatorów

Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki podczas Finału Konkursu Naukowego E(x)plory.

Polscy biolodzy i chemicy na największych w Europie Międzynarodowych Targach dla młodych innowatorów

Opublikowany

16 lipca w Gdyni rozpoczną się targi dla najzdolniejszych młodych naukowców z całego świata – MILSET Expo Sciences Europe (ESE). Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Wśród wystawców między innymi twórcy innowacyjnych rozwiązań z zakresu biologii, chemii czy medycyny. 

Pierwsze w historii targi Expo Sciences Europe (ESE) zostały zorganizowane w 1996 roku. Zapoczątkowała je międzynarodowa organizacja non-profit - MILSET-International Movement for Leisure Activities in Science and Technology, która wspiera rozwój kultury naukowej i promuje innowacje wśród młodzieży. Tegoroczna edycja odbędzie się po raz pierwszy w Polsce. Organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a gospodarzem Gdynia – miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Partnerem wydarzenia jest Polpharma

Polpharma jest największą polską firmą farmaceutyczną oraz liderem inwestycji w badania i rozwój. Misją naszej firmy jest wspieranie innowacji - współpracujemy z naukowcami, ośrodkami akademickimi, ale od lat wspieramy także promocję nauki wśród młodzieży, w tym konkurs E(x)plory. Jesteśmy przekonani, że gdyńskie Expo Sciences stanie się inspiracją dla kolejnych pokoleń naukowców. 

Magdalena Rzeszotalska, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR

Na targach ESE będzie można zobaczyć 119 innowacyjnych projektów. Weźmie w nich udział 284 uczestników z 27 krajów z całego świata. Będą to między innymi twórcy innowacyjnych rozwiązań z zakresu biologii i chemii, jak również z dziedzin medycznych oraz farmaceutycznych. Polskę reprezentują finaliści Konkursu Naukowego E(x)plory (10 projektów), którzy zostali wyłonieni podczas zeszłorocznego finału wydarzenia - Gdynia E(x)plory Week 2017.
Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki są uczniami VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Pod okiem swojego opiekuna naukowego - dr Agaty Kurek – zdobyli II miejsce na zeszłorocznym finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Dlatego podczas ESE prezentować będą swój projekt pt. „Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt”. Projekt polega na zastosowaniu płynu testowego, który będzie wykrywać nadmiar leukocytów w moczu u dzieci i niemowląt poprzez wykonanie wstępnego badania moczu w każdych warunkach, bez konieczności odsyłania próbki moczu do laboratorium. Płyn ten przystosowany jest bowiem do polania na zużytą pieluchę dziecka. Jeśli zostanie zauważona zmiana koloru (>5 leukocytów), wynik testu jest pozytywny. Taka ilość leukocytów najczęściej wskazuje na zakażenie układu moczowego, które u dzieci często przebiega w sposób skryty i mało charakterystyczny. Istotne jest, aby wykryć nieprawidłowości jak najwcześniej, ponieważ nieleczone, mogą doprowadzić do wielu groźnych chorób.

Główną inspiracją, która skłoniła nas do podjęcia się tego tematu, jest fakt, iż rozpoznanie zakażenia układu moczowego (ZUM) u dzieci i niemowląt jest ważne. Źle lub późno leczone ZUM może stanowić w okresie noworodkowym i niemowlęcym, bezpośrednie zagrożenie życia.

Oliwia Krzemień

Rozpoznanie zakażenia u noworodków i małych dzieci jest trudne, ze względu na brak ewidentnych objawów kliniicznych. Z kolei największym praktycznym problemem jest pobranie moczu. Chcemy udostępnić technikę, która ułatwi ten proces

Bartosz Biesiadecki

MILSET Expo Sciences Europe (ESE)
16-22 lipca
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i Gdynia Arena
Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.ese2018.milset.org
stooka_OST.png

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Polscy biolodzy i chemicy na największych w Europie Międzynarodowych Targach dla młodych innowatorów.docx

docx | 205 KB

Pobierz
Krzemień, Biesiadecki.jpg

grafika | 5,28 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Trwają największe w Europie międzynarodowe targi dla młodych innowatorów

temu

Expo Sciences Europe (ESE) to organizowane od ponad 20 lat największe w Europie targi dla młodych innowatorów. Jest to pierwsza edycja wydarzenia w Polsce! Organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a gospodarzem Gdynia – miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
Największe europejskie targi naukowe w Gdyni zakończone

temu

MILSET Expo Sciences Europe (ESE) to największe w Europie targi dla młodych innowatorów, które po raz pierwszy odbyły się w Polsce. Do Gdyni zjechało 300 uczestników z 27 krajów z całego świata. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii a gospodarzem Gdynia – miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
Gdynia gospodarzem największych w Europie Międzynarodowych Targów dla młodych innowatorów

temu

MILSET Expo Sciences Europe 2018 to największe organizowane w Europie targi dla młodzieży zainteresowanej nauką i technologią, mające ponad 20-letnią tradycję. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Polsce. Jego gospodarzem została Gdynia -miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom, a organizatorem - Fundacja ZaawansowanychTechnologii. W programie targów między innymi: możliwość poznania różnorodnych projektów naukowych młodzieży z całego świata, nowinki technologiczne, wynalazki i ciekawostki ze świata nauki.
Zbliża się największe święto pasjonatów nauki i innowacji!

temu

W dniach 24-26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się kolejna edycja największego święta pasjonatów nauki i innowacji - Gdynia E(x)plory Week. W programie Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory, który wyłoni najzdolniejszych młodych naukowców, otwarte warsztaty i pokazy naukowe dla szkół w ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz panele dyskusyjne i wykłady zudziałem przedstawicieli biznesui instytucji rządowych w ramach VII Kongresu E(x)plory.  
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.