Młodzi naukowcy szukają rozwiązań na problemy społeczeństwa
Młodzi naukowcy szukają rozwiązań na problemy społeczeństwa

Młodzi naukowcy szukają rozwiązań na problemy społeczeństwa

Czytnik skali szarości dla niewidomych, rowerowy skaner jakości powietrza czy system bezpiecznej kąpieli dla osób starszych – to wybrane projekty biorące udział w tegorocznym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Autorów aż 35 innowacyjnych pomysłów, będzie można spotkać na Gdynia E(x)plory Week - święcie pasjonatów nauki i innowacji, które odbędzie się w dniach 24-26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Częstą przyczyną śmierci osób starszych jest zasłabnięcie lub utrata przytomności, a w konsekwencji utonięcie w trakcie kąpieli. Licealista Maciej Kowalski i student Jakub Zyngier z Krakowa opracowali system bezpiecznej kąpieli dla osób starszych – tzw. „Babcia w wannie”. System ma zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w trakcie kąpieli osobom z niej korzystającym, w szczególności przebywającym w szpitalach czy domach opieki, przy zachowaniu maksimum komfortu i intymności. System polega na kontroli ruchu osoby kąpiącej się dzięki specjalnie zamontowanemu czujnikowi. 
„Babcia w wannie” to jeden z projektów biorących udział w tegorocznym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który jest częścią Gdynia E(x)plory Week. Podczas wydarzenia będzie można spotkać autorów aż 35 innowacyjnych projektów z różnych dziedzin naukowych, a także z potencjalnie dużą przydatnością społeczną. Projekty zostały wyłonione spośród 160 z całej Polski!
Konkurs Naukowy E(x)plory od 7 lat organizowany jest przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Konkurs jest częścią Programu E(x)plory, który wspiera utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promuje ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. 

Konkurs Naukowy E(x)plory przeznaczony jest dla młodych, ambitnych osób w wieku 13-20 lat, które są zainteresowane otaczającą nas rzeczywistością. Wspieramy młodych naukowców zafascynowanych innowacyjnymi rozwiązaniami, badających otaczającą nas przyrodę lub po prostu mających niezwykły pomysł na projekt społeczny.

Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii

Łukasz Strzelczyk i Patryk Solarczyk z Ostrowa Wielkopolskiego opracowali rowerowy skaner jakości powietrza (BAQS - Bicycle air quality scanner). Urządzenie pomaga rowerzystom w wyborze najczystszych pod względem jakości powietrza tras rowerowych. Skaner komunikuje się z telefonem i ostrzega o zanieczyszczeniach. W przypadku obecności smogu użytkownik zostaje powiadomiony o zagrożeniu wibracją lub sygnałem dźwiękowym. Wszystkie dane wysyłane są na stronę z uaktualnianą na bieżąco mapą oraz widoczną skalą i stężeniem zanieczyszczeń w danym miejscu. Jan Paczkowski z Bydgoszczy opracował natomiast „BrailleView - czytnik skali szarości dla niewidomych”, który za pomocą wibracji symuluje natężenie skali szarości (od najrzadszych drgań na bieli po najczęstszych na czerni). Czujniki razem z silnikami zamontowane będą w specjalnych ramkach zakładanych na plecy osobom niewidomym. Dzięki temu za pomocą bodźców wywoływanych przez drgania obu silników, osoby niewidome będą w stanie rozpoznawać kształty. Urządzenie w założeniu ma być proste w budowie i tanie w produkcji.
Finaliści Konkursu Naukowego E(x)plory walczyć będą o stypendia naukowe w wysokości 10 tys., 7 tys. i 5 tys. złotych oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w Phoenix, Expo-Sciences International w Abu Dhabi oraz Infomatrix w Rumunii. Projekty będą oceniane przez 20-osobowe jury złożone z przedstawicieli najlepszych polskich uczelni i innowacyjnych firm. Młodzi naukowcy wezmą również udział w plebiscycie Innowator Jutra, który wyłoni najciekawszy zdaniem internatów projekt naukowy. Głosowanie rozpocznie się 15 października. Wyniki zostaną ogłoszone podczas ceremonii zamknięcia Gdynia E(x)plory Week dnia 26 października. 
Więcej informacji na stronie: www.explory.pl.

Współorganizatorami Gdynia E(x)plory Week są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa Lotos. Partnerem strategicznym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.
pasek_logo GEW.png
Załączniki

Pobierz wszystkie

Zyngier i Kowalski.jpg

grafika | 1,43 MB

Pobierz
IP_Młodzi naukowcy szukają rozwiązań na problemy społeczeństwa.docx

docx | 672 KB

Pobierz
Strzelczyk i Solarczyk.jpg

grafika | 1,47 MB

Pobierz
Jan Paczkowski.jpg

grafika | 323 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zbliża się Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory

Antybiotyki pod lupą, warsztaty konstruktorskie oraz dyskusja sportowo-naukowa z himalaistami - Arturem Małkiem i Maciejem Bedrejczukiem, to tylko niektóre atrakcje Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni i jest częścią największego święta pasjonatów nauki i innowacji - Gdynia E(x)plory Week. 
Czy każdy uczeń potrzebuje mistrza? VII Kongres E(x)plory już 24 października w Gdyni

W dniach 24-25 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbędzie się VII edycja Kongresu E(x)plory. W tym roku tematem przewodnim będzie mentoring, a tytuł wydarzenia to „Mentoring. Czy każdy uczeń potrzebuje mistrza?”. Wydarzenie łączy innowatorów, startupy, inwestorów i biznes.  
Zbliża się największe święto pasjonatów nauki i innowacji!

W dniach 24-26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się kolejna edycja największego święta pasjonatów nauki i innowacji - Gdynia E(x)plory Week. W programie Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory, który wyłoni najzdolniejszych młodych naukowców, otwarte warsztaty i pokazy naukowe dla szkół w ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz panele dyskusyjne i wykłady zudziałem przedstawicieli biznesui instytucji rządowych w ramach VII Kongresu E(x)plory.  
Największe europejskie targi naukowe w Gdyni zakończone

MILSET Expo Sciences Europe (ESE) to największe w Europie targi dla młodych innowatorów, które po raz pierwszy odbyły się w Polsce. Do Gdyni zjechało 300 uczestników z 27 krajów z całego świata. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii a gospodarzem Gdynia – miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.